ה"דיקור" בלייזר הוא שיטה חדשנית שנוספה בשנים האחרונות לארגז הכלים של הרפואה הסינית, וכיום היא פופולרית מאוד במקומות רבים בעולם. על השימוש בדיקור בלייזר ועל שילובו בטיפול בדיקור המסורתי כבר נעשו בעולם מחקרים רבים, והם מעידים על יתרונות השיטה. בישראל התחום הוא בראשית דרכו, אך אין לי ספק שעד מהרה ניישר קו עם הפופולריות של השימוש העולמי בחידוש המלהיב הזה, המשלב את המסורת העתיקה של הרפואה הסינית עם החידושים האחרונים של הטכנולוגיה המערבית.
כיוון שהמטופלים שלי באים מקשת רחבה של האוכלוסייה – מתינוקות רכים ועד קשישים בני כמעט מאה, ילדים, בני נוער ומבוגרים, נשים בהיריון וכן הלאה – מובן שיש בהם כאלה שנרתעים אפילו מעצם המחשבה על הדיקור. הדיקור בלייזר יכול להיות פתרון לבעיה זו, וזאת מלבד היתרונות הרבים האחרים שלו.

צילום: דין אהרוני

צילום: דין אהרוני

 

הטכנולוגיה

כידוע, אחת מפריצות הדרך הגדולות של האנושות בתחום ריכוז האנרגיה אירעה בשנות השישים של המאה הקודמת, אז הופעל הלייזר הראשון. מאז התפשטה הטכנולוגיה הזאת לשלל תחומים, וכיום קשה לדמיין את העולם המודרני בלי שפע מכשירי הלייזר, המשמשים בטכנולוגיות שהתפתחו לדרגה גבוהה מאוד. את המקור לטיפול באנרגיית חום ואור ניתן לזהות כבר במסורת הטיפול ההודי באמצעות אור השמש, ה-Rigveda. גם במצרים העתיקה הצליחו לרכז קרני אור לעבודה נקודתית. במערב התיעוד המדעי הראשון לטיפול רפואי באור שמש מופיע אצל היפוקרטס (Hippocrates). ברוסיה החלו לראשונה להשתמש בטיפול באמצעות מראות קעורות לשם מיקוד קרינת השמש ברמות גבוהות.
בשנים האחרונות החל הטיפול במכשיר לייזר המיועד ל"דיקור" סיני לצבור פופולריות. מכשירי הלייזר הראשונים ששימשו ברפואה סינית היו גדולים הרבה יותר מאלו שמשתמשים בהם כיום (היו אפילו כאלה שהגיעו עד גובה של שני מטרים). כיום משתמשים במכשירים קטנים וניידים, ובעיקר משלושה סוגים: עט הלייזר (laser pen), מכשיר ה"10-12 מחטי לייזר" (10/12 needle laser), ומקלחת הלייזר (laser shower).

צילום: דין אהרוני

צילום: דין אהרוני

האמצעים

עט הלייזר – Laser Pen

זהו הכלי הקטן ביותר לטיפול בלייזר, שכפי ששמו מעיד עליו, הוא דומה במקצת לעט דיגיטלי. אף שהוא כבד במקצת, הוא ידידותי מאוד למשתמש, וניתן לעבודה איתו שעות עבודה ארוכות. עט הלייזר פועל בהספק שבין 50 ל-200 מיליוואט. משך הטיפול תלוי בעוצמת הקרינה (כלומר, כמות האנרגיה, שאותה מודדים ב-joules).

"מכשיר 10-12 מחטי הלייזר" 12/10 needle Laser

זהו מכשיר גדול יותר, הדומה בגודלו למנורת מוקסה, והוא מעוצב בצורת קופסה שממנה יוצאים חוטים שבקצותיהם היציאות של נקודות קרינה. כיום מייצרים את "מכשיר 12 הנקודות", בהקבלה למסורת הטיפול במחטים. את המכשיר מהדור הקודם, בעל 10 "מחטים", כבר לא מייצרים, אבל רבים עדיין משתמשים בו. ההספק של המכשיר הוא 10-50 מיליוואט, ובדרך כלל משך הטיפול באמצעותו דומה למשך הטיפול במחטים, כלומר 15-40 דקות.

מקלחת הלייזר Laser Shower

מקלחת הלייזר היא מכשיר בגודל טלפון אלחוטי רגיל, המפזר את הקרינה בשטח רחב יותר מהמכשירים האחרים, ופועל בהספק קבוע של 50 מיליוואט. הוא יעיל מאוד בטיפול בבעיות עור ובבעיות אורתופדיות. כפי שראיתי אצל הד"ר ובר, כיוון שהשימוש במקלחת הלייזר נוח מאוד, כמה מהמטופלים רכשו את המכשיר לטיפול עצמי בביתם.

פרטים טכניים

ההספק (נמדד במיליוואט), הוא מדד נוסף של עוצמת הקרינה של המכשיר. ברפואה הסינית משתמשים בדרך כלל בעוצמות שבין 50-200 מיליוואט. ככל שההספק שאנו משתמשים בו גבוה יותר, כך השפעתו בנקודת הדיקור חזקה יותר, ובד"כ משך הנגיעה נמוך יותר. למשל, בטיפול שטחי (עור) או בילדים נבחר הספק נמוך יותר.
הנאנו-מטר (nano-meter) הוא מדד אורך הגל של הקרינה, המשתקף בצבעה (שיכול להיות אדום, ירוק, שקוף וכד'). גלים ארוכים הם בעלי אנרגיה נמוכה יותר מגלים קצרים. בחירת אורך הגל מותאמת לעומק או לשטחיות הנחוצים בטיפול.
ג'אואל (joules): הוא מדד משולב של אורך הגל, הספק המכשיר, ומשך זמן הקרינה. מדד זה מסכם את כמות החשיפה, או במילים אחרות, כמות האנרגיה המושקעת בגוף. בטיפול באיברים שונים ובגילים שונים נבחר דרגות שונות של חשיפה, ולדוגמה, באוזן או בטיפול בילדים נשתמש בחשיפה נמוכה יותר מבמבוגרים או באזורים עמוקים יותר בגוף.
משך הנגיעה בעת הטיפול: בכל נקודה נוגעים שניות אחדות, על פי אורך הגל וההספק שבחרנו בהם: ככל שההספק גבוה יותר והגל קצר יותר, כך משך הנגיעה קצר יותר.

לסיכום: אין ספק שעולם הלייזר מכין לנו עוד הרבה מתנות מופלאות. בשנים הקרובות צפויים חידושים ושינויים רבים בתחום, ולמשל השימוש בכמה מכשירים בו-זמנית, בעבודה עם תדרים שונים על "שש השכבות", ובזיהוי נקודות דיקור חדשות, שבעבר לא יוחסה להם החשיבות הראויה. אכן, למרות שמקורות הטיפול באנרגיית אור וחום ממוקדת הם עתיקים מאוד, נפתח בפנינו כיום עולם חדש ומופלא.