הטיפול בצמחי מרפא סיניים מכסה מגוון רחב של בעיות ומחלות, החל מכאבי ראש ומיגרנות, לחץ דם, מחלות בדרכי הנשימה, דרכי השתן, כאבי בטן ומערכת העיכול ועוד. צמחי מרפא משמשים לטיפול יעיל גם בבעיות חרדה, עצבנות ואי שקט.

ניי ג'ינג המרכז לרפואה סינית

הטיפול עצמו בצמחי מרפא ברפואה סינית הוא עתיק יומין וישנן עדויות על שיטת הטיפול משחר ההיסטוריה. גם היום, חלק ניכר ממרכיבי התרופות מקורם טבעי ותרופות רבות שאינן מכילות רכיבים טבעיים – מחקות את פעולת צמחי המרפא באופן סינטטי.

המחשבה ואופן השימוש בצמחי המרפא הוא שונה מתרבות לתרבות – למרות שכוונת פעולת הריפוי והשימוש היא לפתרון אותה הבעיה. כך למשל, תרבויות המזרח העתיקות כמו הרפואה הסינית או האיורוודה מהודו – רואות במחלה כסימפטום לחוסר האיזון וההרמוניה בבריאותו של אדם – ואילו השימוש בצמחי המרפא בא על מנת לרפא את ההרמוניה ולהחזיר את המטופל לקו הבריאות, בעוד הרפואה המערבית מטפלת בבעיה נקודתית, עם הופעת הבעיה – ורואה בבעיה נקודת כשל זמנית.

השימוש בצמחי מרפא
לאחר בליעתם על ידי המטופל, פונים הצמחים לחלק הגוף הדורש טיפול. הדבר מתבצע בהתאם לאופן עשיית התרופה (פורמולה). הצמחים שונים זה מזה בטעמם, באנרגיה שלהם ובמידת החום. הדרכים העיקריות למיצוי התכונות הרפואיות של הצמח הן:
א. ייבוש צמחים ובישולם ואז שתיית הנוזל הנותר.
ב. טחינת צמחים יבשים לאבקה.
ג. טיגון ביין או טיגון בדבש.
ד. מיצוי באמצעות אלכוהול.