איך חיים לאחר טראומה? טיפול באמצעות רפואה סינית

איך חיים לאחר טראומה? טיפול באמצעות רפואה סינית

זאת שאלה מורכבת עם אינסוף גישות, שכל הזמן מתפתחות. אנסה להציג בפניכם את הגישה של חוקרי הטראומה- מתחום הפסיכולוגיה ועד הנוירו- ביולוגיה. אבל לפני כן, בקצרה: מהי טראומה?

טראומה

טראומה היא מצב שבו האדם נמצא בחוויה שאינו מסוגל להכיל. אותה חוויה יכולה להיות: סכנה פיזית לעצמו, או לאנשים מסביבו, פגיעה מינית, לחץ מוגבר בעבודה, מעבר משמעותי, חוסר ביטוי רגשי של שנים ועוד מצבים אנושיים שמתקיימים ביום יום.

בזמן התרחשות הטראומה, הכל משתנה. ייתכן שתרגישו מנותקים מעצמכם, עייפים כל הזמן, סיוטים בלילות, התפרצויות כעס, חרדות, דיכאון, בעיות עיכול, תפיסות שרירים נצחית, פריחה, תחושות קור או חום וסימפטומים נוספים. בדרך כלל זהו לא סימפטום אחד אלא אסופה של כמה, והשורש הוא הרגע שבו הגוף שלכם חווה טראומה.

מה מתרחש בגוף בזמן טראומה?

אז כפי שנאמר קודם, החוקרים החלו לחקור את מקורות הטראומה באבוליציה ובטבע האדם ובדקו כיצד חיות ובני אדם מגיבים לסכנה. כאן נכנסות שתי מערכות עצביות בגופנו: המערכת הפרא- סימפטית והסימפטית. אלה הן שתי מערכות עצביות אוטונומיות. תפקידה של המערכת הסימפטית היא להביא את הגוף שלנו לפעולה כאשר ניצבת מולנו סכנה. בזמן לחץ אנחנו נוטים להרגיש את הדופק שלנו עולה, זיעה נוטפת ממצחנו, הנשימה מוגברת ואנחנו דרוכים לשתי פעולות: להילחם או לברוח.

המערכת הפרא-סימפטית, הפוכה ממנה, ואם תרצו משלימה אותה. תפקידה להביא את הגוף למצב מנוחה ורגיעה. לאחר הבריחה או הלחימה זה הזמן שלה לתפוס פיקוד.

בזמן טראומה בנוסף למצב הלחימה או הבריחה, מתקיים מצב נוסף שנקרא- קיפאון או בלשון מקצועית דיסוציאציה. זהו מנגנון הגנה גם כן, שגורם לנו להתנתק מהסיטאוציה ומההכרה. מטרתו, לעזור לנו לתפקד לאחר החוויה הטראומטית בעזרת ניתוק ההכרה והרגש שלנו. המנגון הזה כמו שהוא מועיל הוא גם הגורם להנצחת הטראומה בגופנו ובנפשנו. כאשר גופנו נמצא במצב של קיפאון אין ביכולותינו לנוע מחוץ לחוויה הטראומטית, ובמידה מסויימת היא חיה בתוכנו תמיד. חשיפה לטריגרים מסוימים, עלולה לגרום לר-אקטיבציה או שחזור הטראומה ובכך עלולה לעורר שוב את הרגע שבו אנו חווים את הטראומה. (כמו לדוגמה ריח של גפרור עבור מי שחווה טראומת שריפה).

איך מתחילים לטפל?

חשוב לציין, שמנגנון הקיפאון והניתוק (דיסוציאציה) הוא בריא וחשוב למען התפקוד, ולכן הטיפול בטראומה יעשה בצורה מתונה ומעודנת כדי למנוע ר-אקטיבציה. לכן, הטיפול יעשה בדיקור סיני וילווה בשיח.

כבר בעבר, הרופאים הסינים הבינו שלשימוש במחטים יש קשר הדוק לאיזון הגוף דרך תעלות האנרגיה. כיום מחקרים רבים מוכיחים איך תעלות האנרגיה שהרופאים הסינים חשפו, ומערכת העצבים זורמות ביחד. המחטים עצמן גורמות לתנועה שפותחת סטגנציות ותקיעויות של דם ואנרגיה בגוף וזהו בדיוק הדבר שאותו אנחנו רוצים להתחיל לייצר. חשוב לציין שהטיפול ייעשה בליווי פסיכולוגי/תרופתי במידת ההכרח.

אני מאמינה שלאחר טראומה יש חיים, ואני מזמינה אתכם לבדוק זאת בעצמכם. הגוף החכם שלנו שואף לריפוי תמידי, רק צריך לבטוח בו.

מאת: עמית בן אשר

התמחויות שונות

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

שייך להתמחות