איך לעבוד ולהנות בו-זמנית?

איך לעבוד ולהנות בו-זמנית?

ברוכים הבאים לטור החודשי שלי, פינת וואטס. אפתח את הטור בשאלה שלא הרבה שואלים בקול רם:  איך אפשר לעבוד ולהנות?

יתכן שנתקלתם בסרטון הקצר של יקיר ליבי, אלן וואטס, (קישור במידה ולא ראיתם) –

מיהו אלן וואטס אתם שואלים? הוא היה פילוסוף וסופר בריטי, ותשוקתו הגדולה ביותר היתה לדבר על הינדואיזם, טאואיזם ובודהיזם (נפטר בשנת 1973).  הסרטון שלו מדבר על התשוקות שבחיינו והבחירה של מי אני? מה אני? מהי הדרך שלי? , כן זו בדיוק הנקודה שבה אני רוצה לגעת.

העייפות השגרתית היומיומית שאנחנו סוחבים איתנו לסופ”ש המתוק שעובר כהרף עין…

מה פשר העייפות ?  למה אנחנו לא נהנים מהעשייה היומיומית שלנו?  יש הרבה תשובות ואני אניח כאן את מה, שלפי דעתי,  הוא הגורם העיקרי:

פחד:  אנחנו פוחדים ללכת אחרי הלב שלנו כבר מגיל מאוד צעיר, כי חינכו אותנו ללכת בדרך המלך,   להרוויח הרבה כסף, להגיע לסטאטוס מכובד, ולרכוש מותגים, “כמה שיותר יותר טוב”.

למעשה חינכו אותנו “לכבות” את התשוקה שלנו, על מנת שנבטיח לעצמנו אוכל, השרדות והרבה יותר מזה. כבר הרבה מאוד זמן אנחנו לא רק שורדים –  אנחנו בני אדם תרבותיים עם אייפון 9S או אינטרנט בכיס האחורי ואין סיבה שנלך בזרם המיושן.

שעמום זה אחד הדברים שהכי מפחידים אותי.  שעמום זה אומר שגרה נטולת אש, אפורה ומאובקת. כאשר אנו מאבדים את הניצוץ בעיניים, החיוך על השפתיים והכיף שיש לחיים לתת, אנחנו, למען האמת, הופכים לרובוטים ללא חיוניות. אם נסתכל על אדם עייף שחוזר על הפעולה שלו שוב ושוב ללא כיף,   וללא תשוקה, לא נראה הרבה הבדל בינו לבין מכונה.

איך נהנים?

כבר הבנו שהצעד הראשון הוא להקשיב ללב :מה מושך אותנו? מה מסקרן אותנו? מה מסב לנו הנאה וביחד עם זאת גם אפשרות לפרנסה? (חשוב לציין, שמה שאנחנו אוהבים לעשות  נהיה גם טובים בו).

התשוקה בפני עצמה היא אנרגיה וכוח. שעמום גוזל אנרגיה וכוחות. ניתן לראות זאת באופן הכי בולט בילדים:  כשהם משועממים הם יעשו כל דבר כדי לצאת מביצת השעמום, ולעומת זאת, כשהם משחקים בהנאה הם יקפצו על זה עם כל הלב וגם ימשיכו לשחק כל הלילה.

קחו לדוגמא את “מרי פופינס”,  עוד גאונה לא מוערכת:  שרה ומשחקת בדרכה  בשעת ביצוע ניקיונות הבית עם השיר המפורסם :  “spoonful of sugar” שם רואים את האקט הכי שיגרתי הופך להנאה, וכך כמובן הזמן טס וחומק מאצבעותיה.

מזמינה אתכם להשמיע כל מוזיקה שקוסמת לכם במהלך מטלות הבית – וכבר האנרגיות עולות.

כן, אני אופטימית ותמימה אבל בעצם למה לא להיות? הרי יום עבודה יכול להיות יום משחק וכיף.

 

התמחויות שונות

 הנה מספר טיפים שאני ממליצה לכם לנסות:

  1. כל דבר בזמנו – הנה אתם ב”מגרש המשחקים” שלכם (עבודה), ויש לכם 25 אלף מטלות. אתם יכולים להסתכל על זה כאילו יש לכם מספיק מטלות היום כדי להעסיק אתכם לעוד שבוע. אבל בואו ננסה להסתכל על זה מזוית אחרת ונאמר לעצמנו “כרגע יש לי מטלה אחת לעשות”. הגישה הזאת תשנה את אופי העבודה להרבה יותר קלילה ופחות מעייפת.

  2. להודות – מבחינתי, תודו לאלוהים, אללה, ישו, עמיתים לעבודה או לעצמכם. אבל עצם התודה ואי לקיחתה כמובנת מאליה מכניסה משמעות והערכה למה שיש לכם עכשיו. מהבריאות ועד המשפחה, החברים, בני זוגכם וילדיכם. מאוד פשוט לחיות את החיים ולהתרגל אליהם, אבל בזאת יש גם אלמנט של הרדמות, חוסר ספונטניות ושעמום. כאשר אנחנו מודים על הביס של התפוח הזה והעצה של חברתנו הטובה, נוצרה משמעות שלא היתה. ואיתו באים הסיפוק והתחושה הטובה של הערכה.

אני מציעה הצעות ונקודות מבט שלי, של וואטס ומרי פופינס. מוזמנים להיכנס לעולם שלנו או להמשיך בשלכם, כמובן שאיני שוללת את עולמכם והגישה שלכם. הכל פתוח, עוד לא מאוחר.

שלכם להיום,

עמית בן-אשר

מתמחה ברפואה סינית עם דגש בתחום הרגשי נפשי

 

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות