אלרגיות בגיל הילדות

אלרגיות בגיל הילדות

אלרגיות בגיל הילדות יכולות להופיע במגוון צורות, ובעיקר בהפרעות בנשימה (בריאות או בריריות הלוע והאף) ובתופעות עור, כגון פריחה, אקזמה, פסוריאזיס וכו’.

מקורות וסיבות

לפי הרפואה הסינית, שתי הסיבות הבסיסיות לאלרגיות הן תזונה (בייחוד בשנה-שנתיים הראשונות) ושימוש מיותר באנטיביוטיקה. גורמי אלרגיה אחרים, למשל מצמחים (באכילה או בנשימה) או מבעלי חיים (חתולים, כלבים וכו’) נחשבים למשניים, כיוון שהם מתפתחים על בסיס האלרגיות הראשוניות של גיל הילדות, שהן, כאמור, תגובה למזונות ותוצאה של נזקי האנטיביוטיקה.

הפרעת תזונה בגילים מוקדמים נובעת ממתן מזון שמערכת העיכול עדיין אינה בשלה לעכל. כיוון שהמזון אינו מתעכל, ולפעמים הוא משתהה זמן רב מדי במעיים, מתפתחות במעיים מושבות פטריות ומושבות שמרים תוססים. הפטריות הן טפילים שמשבשים את איזון החומרים במערכת העיכול, מפרישים רעלים, ופוגעים ברקמות. כשקירות צינור העיכול נפגעים, עוברים מצינור העיכול לדם חומרים שלא אמורים להגיע לדם. תסיסת השמרים יוצרת חומרי לוואי המכבידים על מערכת העיכול.

שימוש מרובה באנטיביוטיקה הורס את מושבות הענק של החיידקים הטובים והחיוניים השוכנים במערכת העיכול ומשתתפים בתהליך המורכב של חילוף החומרים. על תופעות הלוואי של האנטיביוטיקה כתבנו במאמרים אחרים (ראו למשל דלקות אוזניים ודלקות גרון). שם ציינו שאמנם לפעמים האנטיביוטיקה חיונית, אבל יש לראות בה אמצעי חירום למצבי משבר, ולעשות ככל האפשר משימוש בה כשהגוף יכול להתמודד בכוחות עצמו, וכן לעשות למניעת הישנותם של מצבי החירום על ידי חיזוק המערכת החיסונית של הגוף ואיזון חילוף החומרים.

תגובת המערכת החיסונית

כשהמערכת החיסונית שבגוף מזהה את הפסולת והרעלים היא מתגייסת להיאבק בהם, ואז קורים שני דברים:

ראשית, היא מתעוררת להילחם בעוצמה רבה בחומרים שהגוף לא בשל להתמודד איתם בעוצמה רבה. מדובר בחומרים שאינם אמורים להזיק, אבל הם התרבו בגוף יתר על המידה בגילים מוקדמים מאוד, וחדרו למערכות שלתוכן הן לא היו אמורים לחדור.

שנית, היא “רושמת לעצמה” שהחומרים האלה הם אויב מסוכן ומתייחסת אליהם כך גם בהמשך החיים, וקשה מאוד, עד בלתי אפשרי, לשכנע את המערכת “לחתום איתם על חוזה שלום” בגילים מאוחרים יותר, ולכן רבות מהאלרגיות הללו ממשיכות לשבש את הבריאות לאורך כל החיים.

התמחויות שונות

איך למנוע אלרגיות ולטפל בהן

לטיפול אפקטיבי באלרגיות, הרפואה הסינית מציעה את מערך הכלים ההוליסטי שלה. ראשית, מאזנים ומתקנים את התזונה; מנהיגים דיאטה שמפסיקה את התפתחות הפטריות והשמרים ומחזקת את מערכת העיכול ומערכות אחרות; מווסתים את הוספת המזונות החדשים לדיאטה של התינוק, כך שיהיה זמן לבדוק את תגובת הגוף לכל מזון חדש; מטפלים בצמחי מרפא מותאמים למטופל וייחודיים, לפי מרשמים עתיקים מאוד, ולכן בדוקים היטב; כמו כן משתמשים בדיקור מחטים ו/או “דיקור” לייזר כדי לאזן את מערך האנרגיה הכללי בגוף, בדומה לשימושם בכל מחלות הילדים.

סיכום

האלרגיות של גיל הילדות משקפות הפרעות ושיבושי איזון במערכות איברים פנימיים ובפעילותן. טיפול אפקטיבי באלרגיות של גיל הילדות חוסך מהילד סבל רב, ומשחרר אותו מהגבלות מיותרות. כבסיס לחיים בוגרים יותר, ריפוי הילד מאלרגיות מונע התפתחות מצבים קשים יותר בגילים מאוחרים יותר, החל בגיל ההתבגרות וכלה בזיקנה, ולכן ערכו רב מאוד לכל החיים. ככל שמטפלים מוקדם יותר, כך הטיפול קל יותר, ונמנעים נזקים כרוניים שיכולים לשבש חיים לאורך שנים רבות.

 

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

שייך להתמחות