אלרגיות

אלרגיות

עם האביב, חוזר הגרד בעיניים , שבה הנזלת ולא מפסיקים העיטושים!!!

אלרגיה היא למעשה תופעה המתרחשת בגוף כאשר הוא נחשף לגורם סביבתי חיצוני שמפעיל תגובת יתר במערכת החיסון. אלרגיה מתבטאת בתסמינים הבאים: הפרשה נוזלית ומימית מהאף, גרד באף ובעיניים, עיטוש וחסימה של דרכי הנשימה העליונים, כיווץ שרירים, דלקות עור, ערפול ראייתי, אסטמה וקוצר נשימה ועוד סימפטומים נוספים. 

לרוב אחרי שני טיפולים נראה שיפור בתסמינים

האלרגיה הינה תופעה ממנה סובל נתח נכבד מהאוכלוסייה. הרפואה המערבית מציעה לרוב החולים טיפול תרופתי אנטי-היסטמיני כדוגמת לורסטין. לאחר הטיפול בדיקור סיני או צמחי מרפא המטופל יכול לחזור לשגרת חייו ואינו נדרש להימנע ממגע עם הגורם לאלרגיה. הסיבה לכך נעוצה בפילוסופיה של הרפואה סינית בה מטפלים בשורש חוסר האיזון שגרם לאלרגיה, וכך לא נראה חזרתיות של התופעה גם אם המטופל ישוב ויחשף לגורמים הסביבתיים.

 

ניי ג’ינג, המרכז לרפואה סינית ירושלים, בעל ידע וניסיון בפתירת מצבי אלרגיה שונים:

אלרגיה למזון – מאכלים מסוימים עשויים לגרום לנו לתגובה אלרגית, לדוגמא: בוטנים, ביצים, סויה,שומשום, אבוקדו, מטרנה (בתינוקות), אפרסק ועוד.

אלרגיה לכימיקלים ותרופות – כגון אלכוהול, פניצילין, מתכות, אופטלגין, כלור ועוד.

אלרגיה לאבק ואבקני צמחים– בדרך כלל לפי עונות פריחה- לרוב באביב.

אלרגיה לבעלי חיים –  חתולים, כלבים, דבורים.

 הסיבות לאלרגיה:

באופן טבעי מערכת החיסון אמורה להגיב כנגד זיהומים שונים וחומרים המזיקים לנו, ללא תגובה זו לא היינו שורדים ולו יום אחד. כאמור, האלרגיה היא תגובת יתר של גופינו לחומרים אשר שאינם מזיקים לו, אך הוא מזהה אותם ככאלו. מערכת החיסון נכנסת לפעולה ויוצרת תגובה חיסונית ולעיתים קרובות מגיעה התגובה עד כדי יציאה מכלל שליטה ואז יתכן צורך בפינוי לבית חולים. האלרגיה הנפוצה ביותר היא האלרגיה העונתית, קדחת השחת (Hay fever). אלרגיה זו קשה למניעה מכיוון שבדרך כלל מדובר במגוון רחב של חומרים כגון: קרדית אבק הבית, אבקנים של פרחים שונים, פרוות בעלי חיים ועוד. נוצר קושי לבודד את מגוון האלרגנים ולהימנע מהם ולכן לעיתים, בכדי להימנע מהאלרגיה העונתית על החולה לשנות מקום מגורים למקום נקי מאותם מחוללי אלרגיה. לא תמיד נכון לקרוא לקדחת השחת אלרגיה עונתית משום שחלק נכבד מהסובלים ממנה סובלים כל השנה ולא רק בעונה מסוימת.

מערכת החיסון יודעת לזהות גופים זרים אלה, וכאשר בא איתם הגוף במגע, הוא מגיב על ידי שחרור נוגדנים והיסטמינים. כאשר משוחררים חומרים אלה, נוצרת תגובת יתר של מערכת החיסון הגורמת לשרשרת תגובות פנימיות. היסטמין וחומרים נוספים משתחררים וגורמים לתגובה דלקתית. תגובה אלרגית זו באה לידי ביטוי באיברים השונים וברקמות השונות, במיוחד ברקמות הריריות כמו הריאות, דרכי הנשימה, העור ומערכת העיכול.

מצב זה יכול להתבטא ב: אלרגיה בעיניים – עיניים דומעות ומגרדות, נזלת אלרגית רבה – אף סתום וגדוש, אלרגיה בעור – תגובות עוריות שונות כגון אדמומיות, פריחה וגרד, עייפות – רמות אנרגיה נמוכות, שיעול אלרגי, מיגרנה ועוד תופעות.

הרפואה הסינית מאבחנת באופן מדויק וספציפי את סוג האלרגיה ואת מחולליה ומוצאת את הסיבה להתהוות חוסר האיזון. לאחר תהליך האבחון ניתן לטפל במקור הבעיה ועל ידי כך להוריד את תדירות ההתקפים ועוצמתם אם לא להעלימם כליל.

מאת

שמעון פאול פרידלנדר

 

התמחויות שונות

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

שייך להתמחות