דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה

הגדרה ושכיחוּת

דיכאון אחרי לידה (postpartum depression, PPD, or postnatal depression) הוא סוג של דיכאון קליני המופיע בעיקר אצל האם אך גם אצל האב בשנה הראשונה שאחרי הולדת תינוק. מסקנות המחקרים על שכיחות התופעה אינן אחידות, וההערכות נפרסת על טווח רחב: 5% עד 25% מהאימהות ו-1.2% עד 25.5% מהאבות (בייחוד הורים לתינוקות ראשונים). מכאן שיש להביא בחשבון את האפשרות שאחת מכל ארבע אימהות ואחד מכל ארבעה אבות יחוו את הקושי.

תסמינים (רשימה חלקית)

עצבות, עייפות, התפרצויות בכי שכיחות, חרדה ותגובת-יתר לגירויים, ייאוש, תחושת ניתוק מהתינוק ואבדן משמעות החיים, דימוי עצמי שלילי, שינויים בדפוסי אכילה או שינה, הפחתה בחשק המיני, ועוד.

סיבות וגורמי סיכון

מקורות הדיכאון שאחרי הלידה עדיין לא הובהרו חד-משמעית בספרות המחקר. כיום קל למצוא (בייחוד באינטרנט) רשימות של גורמים שנחשבים ל’נורית אדומה’ להופעת הדיכאון אחרי לידה.

למרות ששכיח לחשוב שהשינויים במאזן ההורמונלי הם הגורם המרכזי בתופעה, בולט ברשימה משקלם של מאפיינים אישיותיים וחברתיים. בייחוד נדגיש שהשכיחות הגבוהה של התופעה אצל אבות מרמז על חשיבותם של מקורות נפשיים.

כמו כן חשוב להדגיש את הקשיים של חודשי ההורוּת הראשונים שפחות מקובל לדבר עליהם: המהפך הדרמטי באורח החיים היום-יומי של המשפחה, המאמץ הפיזי והרגשי של הטיפול ברך הנולד, שינויים דרמטיים בהקצאת המשאבים הנדרשים לחיי היומיום, שינוי במפת היחסים במשפחה, וכדומה.

התמחויות שונות

קשיים מיוחדים

דיכאון אחרי לידה (למעשה, כמו כל דיכאון) שייך לקבוצת הפרעות/מחלות שיוצרות קושי של הסובל/ת ושל הסובבים להגדיר ולהבין את מקור הסבל (בדומה למחלות מסוג תשישות כרונית או כאבים כרוניים). אין סימפטומים קונקרטיים המעידים על קיומה של מחלה (למשל חום גבוה או תסמינים גופניים אחרים שקל להצביע עליהם).

שתי בעיות ייחודיות לדיכאון אחרי לידה הן 1. שהוא משבש את אורח החיים דווקא בזמן שנדרשת השקעה גדולה במיוחד בטיפול בתינוק, בהחזרת האם (ולפעמים האב) לשיווי משקל, ובאינטנסיביות הגבוהה מהרגיל של חיי החברה בהקשר של התעניינות המשפחה והחברים במשפחה ובשלומה; 2. שהוא מופיע דווקא בזמן שלפי הציפיות המוסכמות ‘היה אמור’ להיות זמן של שמחה, סיפוק והצפה של רגשות חיוביים.

העמימות של הסימפטומים והסתירה בין הציפייה המוסכמת ובין החוויה הסובייקטיבית מעוררת בלבול, תחושת בדידות ואף בושה, ומקשה עוד יותר על הסובל/ת והסובבים להכיר בבעיה ולטפל בה.

גישת הרפואה הסינית לטיפול בדיכאון אחרי לידה

כמו בתחומים אחרים של הרפואה הסינית, כך גם כאן מוצעים למטופל/ת יתרונות הגישה הוליסטית של טיפול גופני-נפשי על פי מסורות עתיקות ומוכחות. אחרי האבחון יוסברו לך בפרוטרוט התופעה והתסמינים הגופניים והנפשיים, וכן מהלך הטיפול והתרחיש המצופה להקלה והטבה במצבך. הטיפול עצמו מכוון לחדש את מאגר המשאבים הנפשיים והגופניים שהידלדל בנסיבות הלידה.

כלי הטיפול שהרפואה הסינית מעמידה לרשותך מיועדים לחזק ולאזן מחדש את המערכת ההורמונלית, את חילוף החומרים, את מאזן הויטמינים וחומרי הבניין של הגוף, ולא פחות מזה – לשקם את המערך הפסיכולוגי שהתערער ולסייע לך לעמוד בעומסים הרגשיים האופייניים לתקופה הזאת בחייך. לשם כך משתמשים בדיקור סיני, בצמחי מרפא, בטווינא ובהדרכה על התזונה.

התוצאות המצופות הן תוספת כוחות וחיוניות, ושיקום רגשות השמחה, התקווה ומשמעותם של ההורות לרך הנולד בפרט ושל החיים בכלל.

 

מאת

שמעון פאול פרידלנדר

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

שייך להתמחות