דלקת גרון כרונית אצל ילדים, טופל בדיקור סיני

דלקת גרון חיידקית (Angina Tonsillitis)

תקציר

דלקת גרון חיידקית אינה מעידה בהכרח על חדירה חדשה של חיידקים לגוף שהיה נקי מהם קודם, אלא בדרך כלל על שינוי מאזן הכוחות בין המערכת החיסונית של הגוף ובין חיידקים השוכנים בגוף דרך קבע בדרך כלל בלי לגרום לה נזק, אך במקרים חריגים הם מתגברים על המערכת החיסונית ומתחילים לפגוע ברקמות ובאיברים. לכן גם אם מחליטים לתת אנטיביוטיקה.

יש יתרון רב לטיפול הרחב של הרפואה הסינית, שיש לו הכלים לחזק את המערכת החיסונית, לא רק למניעת הדלקת בעתיד ומחלות אחרות בעתיד, אלא גם לשיקום הנזקים המשניים שהאנטיביוטיקה גורמת.

כמה מונחים

“אנגינה”, מיוונית “חנק”;

“סטרפטוקוקוס” הוא סוג חיידקים שבו יותר מעשרה מינים, שכמה מהם חיים בהדדיות ברוב בני האדם, וחלקם עלולים לגרום למחלות שונות.

“אנגינה טונסיליטיס”, דלקת גרון (tonsils = שקדים) שנגרמת מחיידקים מסוג סטרפטוקוקוס;

 

התמחויות שונות

מאפייני דלקת הגרון הסטרפטוקוקית

לא כל דלקת גרון היא חיידקית- יש גם דלקות נגיפיות, שבדרך כלל אינן מסוכנות, ובהן האנטיביוטיקה לא יעילה.

דלקת הגרון הסטרפטוקוקית נגרמת על ידי הסטרפטוקוקוס ממין  pyogenes. אם מזניחים אותה היא עלולה להתפתח למחלות קשות יותר, ובייחוד לפגיעה בכליות (במחלת השנית [scrarlatina]) או  בלב (אם מתפתחת קדחת שגרונית). פגיעות אלו עלולות להיות בלתי-הפיכות, ולכן חשוב מאוד לא להזניח דלקות כאלה. הסימן העיקרי של סוג זה של דלקת הוא, שמלבד העלייה בחום והאדמומיות וההתנפחות של רקמות הגרון, ובייחוד השקדים, מופיעות על עור הגרון נקודות/כתמים לבנות-צהבהבות. במקרה כזה צריך ליטול מיד מהגרון דגימה (משטח) לבדיקת מעבדה לזיהוי נוכחות של סטרפטוקוקים.

ברפואה המערבית המסורתית מטפלים בדלקת כזאת בפניצילין (בד”כ במשך עשרה ימים) ובתרופות דומות (ובעיקר מקבוצת הפניצילין הסמי-סינתטי “אמוקסילין”, המשווק תחת המותג מוקסיפן ודומים לו). בדרך כלל התוצאה המיידית טובה, שכן הסטרפטוקוקוס פגיע מאוד לתרופות אלו.

הבעיות של הטיפול האנטיביוטי

בטיפול האנטיביוטי יש שלוש בעיות:

1. האנטיביוטיקה פוגעת לא רק בחיידק שאנו מגייסים אותה נגדו, אלא גם בחיידקים הטובים השוכנים במערכת העיכול. כדי להבין את חשיבותה של אוכלוסיית החיידקים הטובים הפעילים בצינור העיכול נציין שמספרם גדול בערך פי 10 ממספר תאי הגוף (!), ופעילותם חשובה עד כדי כך שיש המכנים אותם “האיבר שנשכח”.

2. שימוש תכוף באנטיביוטיקה מחליש את המערכת החיסונית של הגוף. כדי שזו תהיה ערנית ויעילה עליה להיות פעילה, וכשהאנטיביוטיקה מבצעת במקומה את תפקודי ההחלמה, היא עלולה להיחלש במידה ניכרת.

3. חיידקים מפתחים בקלות יחסית עמידות לאנטיביוטיקה, ולכן שימוש תכוף או מיותר באנטיביוטיקה יכול לגרום להתפתחות חיידקים שעברו מוטציה, שמחסנת אותם מהאנטיביוטיקה שהם מכירים. במצב זה, במקרה הטוב צריך להשתמש באנטיביוטיקה רחבה יותר, בתקווה שזו תפגע בחיידק. מובן שלשימוש באנטיביוטיקה חזקה ורחבה יותר יש גם תופעות לוואי שליליות חזקות יותר, וחוזר חלילה.

תרומת הרפואה הסינית

מכל האמור נובע שלמרות התועלת העצומה שיש באנטיביוטיקה, מומלץ להימנע מלהשתמש בה בגישה סתמית ומכנית. כאן הרפואה הסינית, בייחוד בשילוב עם הרפואה המערבית, יכולה לתרום תרומה משמעותית מאוד.

כאמור, הופעתה של דלקת גרון סטרפטוקוקית אינה מעידה בהכרח על נחיתתם של סטרפטוקוקים בגוף שהיה נקי מהם קודם. הסבירות הגבוהה יותר היא שחל שינוי במאזן הכוחות בין המערכת החיסונית של הגוף ובין הסטרפטוקוקים השוכנים בו דרך קבע ובדרך כלל לא גורמים נזקים.

במילים אחרות, דלקת הגרון החיידקית היא לא רק הפרעה מקומית ברקמות הגרון, אלא אפשר לראות בה כעין נורית אדומה שיכולה לאותת לנו על החלשת המערכת החיסונית הטבעית של הגוף. צריך אפוא לא רק לסלק את החיידקים מהגרון, אלא גם להחזיר לכשירות את מנגנון ההתמודדות הטבעי של הגוף עם גורמי תחלואה.

בסיטואציה הזאת תרומתה של הרפואה הסינית היא כמובן, בחיזוק ובהפעלה של המערכת החיסונית של הגוף למניעת הופעת הדלקת בעתיד, לשיקום הנזקים המשניים שהאנטיביוטיקה גורמת, ולמניעת מחלות אחרות שעלולות להתפתח בגוף עם מערכת חיסונית חלשה.

השימוש המותאם-אישית למטופל בדיקור (במחטים או בלייזר), צמחי מרפא ובעיסוי, אפקטיבי מאוד בהאצת ההחלמה לא רק מהדלקת המקומית, אלא גם של כל המערכת החיסונית, למניעת הישנות המחלה והתפתחות מחלות אחרות.

מאת

שמעון פאול פרידלנדר

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

שייך להתמחות

דילוג לתוכן