החיים בצל המוות

החיים בצל המוות

כולנו יודעים שהחיים הם דבר זמני בעולם הזה. אנחנו יכולים לראות זאת בסרטים, לשמוע סיפורים מאנשים קרובים…
אך שום דבר לא יכול להכין אותך לרגע שזה יקרה בחיים שלך. כל האנשים, גם אלו שבחיהם תמיד חזקים ואמיצים, פתוחים ומשתפים שיודעים להכיל ולקבל. כל האנשים הכי מציאותיים וריאלים שקיימים בעולם לא יוכלו להשאר אדישים ברגע שמאבדים אדם קרוב- החיים הופכים לדממה. הגוף והנפש נכנסים להלם. החוסר הגיון הזה שהחיים ממשיכים בזמן שלמישהו אחר הם פסקו משגעת את ההגיון. לא משנה באיזה גיל זה תופס אותך- אתה מיד מאבד את התמימות. המוות תופס אותנו תמיד לא מוכנים, לא פיזית ולא נפשית. החלל הזה שישאר- לעולם לא יוכל להתמלא שוב וכל יום, כל שבוע וכל שנה שעוברת לא מנחמת ומשקיטה את כל מה שהיה ופתאום פסק.

המוות תופס אותנו תמיד לא מוכנים, לא פיזית ולא נפשית. החלל הזה שישאר- לעולם לא יוכל להתמלא שוב וכל יום, כל שבוע וכל שנה שעוברת לא מנחמת ומשקיטה את כל מה שהיה ופתאום פסק. אין דרך ברורה וספציפית להתמודד עם השכול לכל אדם יש מעגל שונה של משפחה ושל חברים כל אדם בנוי בצורה רגשית אחרת יש כאלה שפתוחים, מדברים, משתפים, פורקים, בוכים. וכאלה מופנמים וסגורים, ושומרים את האבל והכאב שלהם לעצמם. הקבוצה הזו תהיה מועדת יותר לחלות בדיכאון, ולחוסר תפקוד. ברב המקרים לא ניתן להכריח אדם לפנות לעזרה,אלא צריך לחכות לרגע שבו הוא יהיה מוכן לקבל אותה.

 

התמחויות שונות

אתה חי חיים שבנויים משכבות של הגנה- של חברים ומשפחה וברגע שמישהו נופל- כל החומה עלולה להתפרק הכל עלול לקרוס,הכל הופך עמום, אתה מרגיש שהקרקע נפתחת מתחתיך ומבין שאין לך שום שליטה על החיים באמת. נורא קשה לקום ולבנות את החיים מחדש עכשיו כאשר הפרספקטיבה שלך על החיים שונה, כשהצרכים שלך מהעולם פתאום השתנו, כשאתה השתנת! הדממה הזו שעוטפת אותנו לאט לאט עם הזמן מתחילה לפוג. אין כל כך הרבה ברירות, הרעש של החיים גובר מעליו. גם בכוחות מועטים, בסחיבת רגלים, בשארית כוחותינו אנחנו תמיד נשאף להתקדם מיום ליום גם אם כל צחוק, כל שמחה תמיד תהיה מהולה בזיכרון מר ובעצב.יש כאלה בינינו שיצליחו לשקם את עצמם במהירותשיצליחו לקום בבוקר ליום חדש, יצליחו לעבוד,

לחייך, לשמוח. ויש אחרים ששקועים עמוק בתוך השכול וקשה להם יותר מלאחרים גם אם יש סביבה תומכת ומעגל גדול של משפחה וחברים. השכול הוא דבר אישי. ההרגשה הפנימית שמלווה אותנו ומנחה אותנו היא זו שתגרום לנו לתפקד.ולמרות כל ההבנה הזאת על המות. על זה שתהליך ההחלמה ממנו הוא נורא אישי זה תמיד טוב שיש סביבה מכילה ותומכת. כזו שלא מאיצה מידי ולא מצפה או מכריחה לשתף כל אחד זקוק לחברים שלו גם אם הוא לא נראה ומראה שהוא צריך ומעריך.

אנשים צריכים להבין, שיש אנשים שברגע של מוות איבדו את עולמם. המציאות שהם הכירו איננה יותר. הכוחות שהיו לו והאמונה כרגע אינם והכי- להבין שצריך תת להם את המרחב והזמן שלהם ולקבל את הדרך שלהם להתמודד עם העולם שלהם ולתת להם ולעזור להם לבנות אותו מחדש. תמיד תהיו שם, למקרה שיזדקק כם.תהיו עירניים וקשובים. ובבוא הזמן יגיע רגע ויתחיל תהליך ההחלמה. במידה ועברו כבר שנים ואנו לא מצליחים לצאת מהעצב, והדיכאון שאופף אותנו אם הוא מרחיק מאיתנו אנשים שהיו קרובים וחשובים אם אנחנו לא מצליחים לתפקד בעבודה אם אנו פונים להרגלים מגונים וממכרים שישקיטו ויעלימו את הכאב אם חיינו לא מתפקדים…

זה הזמן לפנות לעזרה!

ברב המקרים שיחה פתוחה תמיד תהיה נחמה טובה.

מומלץ להגיע לפסיכולוג- אחד כזה שלא מכיר אותך ואת חייך ועברך ויוכל להאזין לך ולבעיותיך ולתת לך כלים ספציפים להתמודדות.

לא משנה כמה זמן עבר. במידה והעצב עדין עוטף אותך ,מעכב ומשפיע עליך לחיות את חייך זה אף פעם לא מאוחר מידי לקבל עזרה:

בין אם היא דרך שיחה עם פסיכולוג
דרך טיפול רגשי
דרך ספורט
דרך דיקור
דרך טווינא
ואפילו דרך כדורים נוגדי דיכאון

שכל אחד יצליח לעזור לעצמו בדרך שמתאימה לו ועושה לו טובשבה יוכל להמשיך לחיות את חייו במקסימום שמחה. שיוכל להינות מהם ולהכיל אותם. ועוד יותר חשוב לזכור: שאתם אינכם לבד.אתם יכולים להיות מופתעים מכמות האנשים סביבכם שבדיוק כמוכם איבדו אדם קרוב לליבם.

נעמה קאר

שייך להתמחות

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

התקשרו 02-6506977