היפראקטיביות אצל ילדים

היפראקטיביות אצל ילדים

מבוא

ייחודו של המאמר הזה הוא שהוא חושף את השפה הפנימית של הרפואה הסינית. שפה זו שונה מאוד מהשפה של הרפואה המערבית, וייתכן שלחלק מהקוראים היא תיראה מוזרה ואפילו מופרכת. מובן שהעיקר הוא מבחן התוצאה: מה אכפת לי אם המטפל קורא לקושי היפראקטיביות או רוח-הלב או פזלוח עשבוני, כל עוד הוא יכול לעזור לילד/ה? אולי חלק מהקוראים האלה יגידו: סינית אני לא מבין, טאי צ’י אני לא עושה, רוח הלב נראית לי המצאה מהאגדות, ולכן זה לא מעניין אותי, העיקר שהטיפול אפקטיבי. אבל בוודאי ישנם ביניכם גם קוראים שיתעניינו בשפה הפנימית של הרפואה הסינית, ובשבילכם כתבנו את המאמר הזה.

רוח הלב ושלושה גורמי חוסר איזון

ברפואה הסינית ההיפראקטיביות קשורה לרוח השוכנת בלב. המקבילה הקרובה ביותר בלשוננו ל”רוח” הזאת היא תודעה ונפש, ולפי הסינים, אין נפש שהיא לא בגוף או גוף חי נטול נפש, כך שלא מתכוונים לפעילות מנטלית בלבד. אם הרוח בריאה, אז היא רגועה, וכך גם הגוף והנפש.

לפי הרפואה הסינית יש שלוש סיבות להפרת האיזון של רוח הלב: או שהיא אינה מקבלת את התזונה הנכונה, או “חום” כלשהו עולה בגוף ומטריד את הרוח כאילו הייתה בית העולה בלהבות, או שאיזושהי ליחה חוסמת את הכניסות והפתחים של הלב. במקרה השלישי, הקשר של הרוח עם העולם החיצוני מופרע ומבולבל, משל לבית שסגרו את כל התריסים והדלתות, ומונעים את התנועה ההרמונית של האנרגיה אליו וממנו.

 

התמחויות שונות

שלושה סוגי היפראקטיביות, ושלוש דרכי טיפול

לכן לפי הרפואה הסינית יש שלושה סוגים של היפראקטיביות בילדות:

האחד הוא אי ספיקה של הלב/הטחול, ואז אין מספיק דם ו”צ’י” (בסינית, או קי, ביפנית, כלומר אנרגיית חיים), והרוח הופכת לחסרת מנוח בגלל תת-הזנה. הסימפטומים הם חיוורון של עור הפנים, של הציפורניים, ושל השפתיים, עייפות, חוסר שינה, דפיקות לב, קוצר נשימה, חוסר תיאבון, ועוד. היסוד העיקרי של הטיפול בתבנית זו הוא התוויות בתחום התזונה.

התבנית השנייה היא קשורה לקונספט החובק-כול של האיזון בין ה”ין-יאנג” (yin-yang), שהם שתי צורות היסוד של החומרים והאנרגיה ביקום. בתבנית זו יש תת-פעילות של “יִן” (yin), ועודף פעילות של היאנג. מחסור ביִן גורם להפרעות שינה, לסטרס רגשי ממושך, ולהיזדקקות לתרופות או סמים. כשהמצב כזה, היאנג מתגבר, והחום נוטה להמריא בגוף ולהפריע לרוח הלב. הסימפטומים האופייניים הם רזון, מפת צבעים מיוחדת בלשון, דופק חלש ומהיר, חוסר שינה, דפיקות לב, התרגשות, סחרחורת, צלצולים באוזניים, ועוד. הטיפול בתבנית זו מכוון לכליות, ומטרתו להעשיר את היִן לרסן את היאנג, ולהרגיע את הרוח. הטיפול העיקרי בתבנית זו, המצריכה זמן רב יותר להחלמה, הוא צמחי מרפא.

התבנית השלישית היא תערובת של חסימות ליחה או חסימות פתחי הלב, בשילוב עם חום המפריע לרוח הלב. הסימפטומים העיקריים הם רגזנות ואי-שקט, בחילה, עודף ליחה, ליחה בריאות או תעוקת נשימה, טעם מר בפה כשקמים מהשינה, מפת צבעים אופיינית של הלשון, ותבנית אופיינית של דופק. עקרונות הטיפול הם לטהר את הלב ולווסת את הליחה, כדי לווסת את זרימת ה”צ’י”. הטיפול העיקרי הוא בצמחי מרפא, שיכול להיות אפקטיבי ומהיר מאוד. בתבנית זו יעילותו של הדיקור (במחטים או בלייזר) יכולה להיות משמעותית.

סיכום

מאמר זה נועד להדגים על קצה המזלג את הרציונל והמינוח של הרפואה הסינית ואת ההבדל הגדול בין הנחות היסוד שלה ובין אלו של הרפואה המערבית. כמו בכל תחום טיפולי מה שקובע בסופו של דבר הוא לא המינוח והשפה, אלא מבחן התוצאה, התלוי בהבנת כללי הפעולה וההפרעות של המערכת שמדברים עליה ובחירה טובה של דרכי הטיפול. לכן, בין שאתם מקבלים את התוקף של מושגים כמו “רוח הלב”, “חום העולה מהטחול ומטריד את מנוחת הלב” וכדומה, ובין שאתם מעדיפים לחשוב (כמקובל במערב) על כימיקלים המפריעים לאיזון הפעילות של תאי המוח, בכל הנוגע לבריאות ילדכם, המבחן הקובע הוא מבחן התוצאה הכפול: מידת התועלת, ומידת הנזק בגלל תופעות לוואי או יצירת תלות בטיפול. את זה תצטרכו להעריך בעצמכם!

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות