תסמונת השחיקה אצל נשים

תסמונת השחיקה אצל נשים

אתן עוברות יום ועוד יום, המלווים בכמויות לחץ גבוהות, חודש ועוד חודש, שנה עוברת, והשחיקה בחייכן לא פוחתת. המוטיבציה שלכן נשחקה, אין לכן כח וחשק לעשות שום דבר, אינכן משיגות את התוצאות שציפיתן להן, אתן חוות
אכזבות חוזרות ונשנות, יתכן שאתן סובלות מתסמונת ברנאוט.

תסמונת סטף ברנאוט היא המינוח המקצועי עבור שחיקה גופנית ונפשית מתמשכת עד כדי כרונית.

המינוח שחיקה, Burnout , הוטבע בשנת 1970 על ידי הפסיכולוג האמריקאי הרברט פרוידנברגר (Herbert Freudenberger). הוא השתמש בו כדי לתאר את ההשלכות של לחץ נפשי חמור ואידיאלים גבוהים בקרב נשים העובדות במקצועות סיוע לחולים. רופאות ואחיות, לדוגמא, מקריבות את עצמן למען אחרים. לעיתים קרובות הן “שורפות” את עצמן במהלך עבודתן, הן הופכות להיות מותשות, אדישות וחסרות יכולת התמודדות עם האתגרים היום יומיים שהם חלק מתפקידן. כיום, התסמונת מופיעה אצל נשים העוסקות במגוון מקצועות הדורשים הקרבה עצמית של העובדת, כולל נשות קריירה, ידועניות (סלבריטאיות), עקרות בית ואחרות.

נראה ששחיקה הופכת להיות תופעה המונית שמקבלת התייחסות תקשורתית רבת היקף ברחבי העולם. יותר ויותר אנשים נעדרים מעבודתם עקב תסמונת שחיקה.
הערכה רחבה של חברות ביטוח בריאות בגרמניה מדברת על כתשעה מיליון בני אדם ברחבי העולם הסובלים מסינדרום השחיקה.
אנו בקליניקת ניי ג’ינג מרחיקים את תסמונת השחיקה מחייכן.

התמחויות שונות

הגדרת תסמונת השחיקה

מצב של תשישות פיזית, רגשית, נפשית הנגרמים על ידי מעורבות ארוכת טווח במצבים רגשיים תובעניים. (על פי איילה פיינס ואליוט ארונסון). 
מצב של עייפות או תסכול כתוצאה ממסירות למטרה, דרך החיים, או מערכת יחסים שלא הצליחה לייצר את הגמול הצפוי (על פי הרברט פרוידנברגר).

תסמיני השחיקה

אורח החיים בעולם המערבי גורם לנשים לחיות תחת לחץ קיצוני עד כדי כך שהן מרגישות מותשות, ריקות, “שרופות”, ללא יכולת התמודדות. מתח הנובע מקשיים בבית יכול להביא להתפתחות תסמונת השחיקה כמו טיפול בבני המשפחה, נכות, הורים זקנים ואחרים. גם מתח בעבודה יכול לגרום לתסמינים גופניים ונפשיים. הסיבות לתופעות אלו כוללות עבודה רבה מדי, מונוטונית, תחת לחץ, עבודה המערבת קונפליקטים עם עמיתים, מחויבות קיצונית שמובילה את העובדים להזנחת הצרכים הבסיסיים של הנשים ללא תמיכה בעבודה ובבית.

סימנים מוקדמים להופעת תסמונת השחיקה אצל נשים כוללים תחושות של תשישות עם חוסר יכולת להטעין את הסוללות הריקות, יחד עם ציניות, סרקזם האשמת העמיתים בכל עניין.

התפתחות תסמונת השחיקה אצל נשים מדברת על שלושה שלבים:

שלב ראשון: אצל נשים התסמונת באה לידי ביטוי בתופעות של תשישות נפשית. הן נוטות לקחת על עצמן תפקיד של מטפל או תומך, גם מחוץ לעבודה שלהן תוך השקעת כמות גדולה של אנרגיה, התוצאה היא תשישות קשה.
שלב שני: הופעה של לחץ גדול וציניות במחשבות ובמהלך דיבור, אלו הם מנגנוני התמודדות כשהנשים חשות את נטל התשישות. מנגנונים אלו הם קצרי מועד ואינם תורמים לשימור האנרגיה להמשך.
שלב שלישי: נשים בשלב זה מפחיתות ביכולת ההישגיות שלהן, מטילות ספק באיכות האימון שלהן כלפי אחרים ובערך עבודתן. הן נוטות להשתמש בבטוי “מה הטעם?” בכל עניין בחייהן.

שלושה מאפיינים ברורים של תסמונת שחיקה באים לידי ביטוי אצל נשים:

תשישות נפשית: נשים מרגישות סחוטות ומותשות, עמוסות, עייפות מאד, ואין להן מספיק אנרגיה להמשיך את היום. בעיות פיזיות אצלן כוללות כאבי בטן ובעיות עיכול.
ניכור מפעילויות בעבודה: נשים מוצאות את מקום עבודתן שלילי כומתסכל יותר ויותר. הן עלולות לפתח גישה צינית כלפי סביבת העבודה שלהם ועמיתיהן. הן עשויות, בו זמנית, להרחיק את עצמן מבחינה רגשית, ולהתנתק מעבודתם יותר ויותר.
ביצועים מופחתים: שחיקה פוגעת בעיקר במשימות היומיומיות שלהן בעבודה, בבית או בטיפול בבני משפחה. נשים הסובלות מתסמונת השחיקה הן שליליות מאוד ביחס לפעילותם, מתקשות להתרכז, אדישות וחסרות יצירתיות.

אבחון תסמונת השחיקה

כיום אין דרכים רפואיות ופסיכולוגיות מדויקות לאבחן שחיקה.
האבחון הנפוץ הוא דרך שאלונים להערכה עצמית.
השאלון הנפוץ ביותר הוא Maslach Burnout Inventory (MBI), המשמש קבוצות מקצועיות שונות בתחום. השאלון מתאים למחקר המדעי על שחיקה ואינו כלי אבחוני בפסיכולוגיה הקלינית. השאלון מסוגל להפריד בין תסמונת השחיקה להפרעות אחרות, אך אינם מודדן את השחיקה עצמה.

חשוב לציין, הסימפטומים שאמורים להיות תוצאה של שחיקה,יכולים להיות בשל סיבות אחרות, הפרעות נפשיות או פסיכוסומאטיות כמו דיכאוןהפרעות חרדה או תסמונת העייפות הכרונית. גם מחלות פיזיות או תרופות מסוימות יכולות לגרום לתסמינים כמו עייפות ועייפות יתר. לכן חשוב לחפש סיבות אפשריות לשחיקה יחד עם רופא, ולא לחשוב על תסמונת השחיקה מייד, כדי להתאים את הטיפולים במדויק לבעיה.

הטיפול בתסמונת השחיקה

בעוד שהרפואה הקונבנציונאלית מתמקדת במתן טיפול תרופתי וסימפטומטי הרפואה הסינית מתבססת על גישה הוליסטית ורואה את הגוף כמכלול, ולכן ניתן לטפל בתסמונת על ידי דיקור סיני בתוספת של צמחי מרפא סיניים. הטיפול בתשישות הכרונית הוא יעיל ומוכח. תופעות של התסמונת הן תולדה של חוסר צ’י (אנרגית החיים) בטחול, בריאות, בכליות או בכבד והטיפול בהתאמה.
לאחר תהליך אבחון יסודי, מתבצע טיפול הכולל דיקור סיניעיסוי טווינאצמחי מרפא והמלצות לאורח חיים בריא ומאוזן יותר.
אנו בקליניקת ניי ג’ינג נותנים מענה מקצועי מלא לתסמונת השחיקה, כי ניתן להירפא ממנה לחלוטין.

טיפים לביצוע בבית

ראשית וחשוב ביותר, מנוחה, שקט ורוגע. קחו חופשה מהעבודה ונוחו, התבודדו במקום רחוק ונתקו את הטלפון. תהנו.
תרגול מדיטציה ותרגילי נשימה כדי לשפר את רמת הלחץ הנפשי.
ייעוץ תזונה: הימנענה ממזונות המכילים קפאין כמו תה, קפה ושוקולד ומזונות המכילים סוכרים.
הימנענה משתיית אלכוהול, ואכילת מוצרי חלב ובשר.
הרבינה באכילת ירקות, פירות ותזונה קלה לא תעשייתית.
הרבינה בפעילות גופנית, בעיקר פעילות אירובית, חיזוק ומתיחת שרירים, הדרגתית.

אל תאפשרנה לתסמונת השחיקה לשבש לכן את שגרת החיים!
טיפול טבעי והוליסטי בסיוע הרפואה הסינית, ישפר באופן ניכר את איכות חייכן ויאפשר לכן לחזור לתפקד באופן תקין.

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

שייך להתמחות