כל מה שרציתם לדעת על אי-פוריות

כל מה שרציתם לדעת על אי-פוריות

אחת מ”ספינות הדגל” של הרפואה הסינית היא הטיפול בבעיות פוריות, תחום שבו ההצלחה והביקוש מרשימים במיוחד. האמצעים המשמשים ברפואה הסינית הם: דיקור סיני, דיקור בלייזר וצמחי מרפא, ו”סל הטיפולים” נקבע אישית לכל מטופל/ת לפי הנתונים הרפואיים שלו/ה.

אנו מודעים לחשיבות האישית העצומה שיש לנושא הזה בעולמם של הפונים לעזרה, שכן פתרון הבעיה הוא תנאי להגשמתם של כמה מהחלומות הגדולים בחייהם של האישה או הזוג. מתוך הבנה זו אנו עובדים ברגישות רבה, ובדרך כלל בשיתוף פעולה עם הרפואה המערבית, שכן כל מקרה יכול להיות מורכב, וצריך לתת מענה לבעיות שונות שחלקן שייכות לתחום של הרפואה המערבית.
המידע שלהן הוא סיכום קצר של המידע העיקרי על התחום, ונציין שניתן ללמוד עוד הרבה משפע המידע הזמין כיום באינטרנט ובמקורות אחרים.

כללי

אי-פוריות היא “מושג מטרייה” שבמרכז מגוון של מצבים שהמשותף להם הוא המקרה שהאישה אינה נכנסת להיריון במשך תקופה ממושכת יחסית, וזאת למרות קיומם הסדיר פחות או יותר של יחסי מין ללא שימוש באמצעי מניעה בימי הפריון של האישה (ובהשמטת החודשים שאחרי לידה קודמת או חודשי ההנקה). בהגדרה זו מבדילים בין “אי-פוריות ראשונית”, כלומר הניסיון להביא לעולם ילד/ה ראשונ/ה, ובין “אי-פוריות משנית”, כלומר הניסיון להביא לעולם ילדים נוספים, אחרי שכבר נולד/ו הילד/ה הראשונ/ה או יותר.

משך הזמן

ההגדרות השונות “תקופה ממושכת יחסית” אינן אחידות, וברוב ההגדרות מציינים תקופה של בין שנה (למשל בארה”ב) לשנתיים (למשל באנגליה) לאישה שגילה פחות מ-35, ואף פחות מזה, עד חצי שנה לאישה שגילה יותר מ-35 (סיבת ההבדל היא שבגילים מאוחרים יותר “השעון הביולוגי מתקתק” בעוצמה גדולה יותר, והזמן החולף גורם לתסכול רב יותר ומעורר דאגה רבה יותר). בהגדרות אחרות ובנסיבות אחרות מציינים גם תקופות ארוכות יותר, עד חמש שנים.

התמחויות שונות

שכיחות

מובן שבמגוון רחב כל כך של הגדרות קשה להגדיר את שכיחות התופעה. במדינות שונות על פי הגדרות שונות ובאוכלוסיות שונות מעריכים ששכיחות התופעה היא 28-12 אחוזים מהאוכלוסייה, כלומר בערך משיעור של אחת מכל שמונה נשים ועד יותר מכפליים מזה. הסיבה לאי-פוריות יכולה להיות באישה או בגבר או בשניהם: לדוגמה, בהערכות שונות מדברים על הערכה של 50-50 (שכיחות דומה בקרב נשים וגברים), או על הערכה של 70% בעיות אצל האישה ו-30% אצל הגבר, או על סטטיסטיקה של 30% אצל האישה, 30% אצל הגבר, 30% בעיות משולבות של הגבר והאישה, פלוס 10% “בעיות אחרות”. כפי שרואים, הסטטיסטיקה אינה אחידה, ובעצם היא גם לא מעניינת כל כך את האישה או הזוג שנתקלים בבעיה, כי הבעיה שלהם אינה סטטיסטית אלא אישית.

גורמים

אצל נשים הסיבות השכיחות לאי-פריון הן אי-ביוץ, חסימת חצוצרות (נתיב הביצית לרחם חסום) ופגמים ברחם, כולל ברירית הרחם. הסיווג הבסיסי של בעיות ביוץ הוא בין בעיות בתפקוד המרכזים המוחיים המסדירים את הפריון הנשי, בעיות בשחלות, בעיות אחרות בחילוף חומרים, ובעיות מסוימות באיברים הפנימיים של האגן.אצל גברים הסיבות העיקריות לאי-פריון יכולה להיות ספירת זרע נמוכה או היעדר זרע או פגם באיכות הזרע (ולמשל כשהתנועתיות של הזרע אינה מספיקה כדי שהוא יוכל לעשות את מסעו אל הביצית). סיבות למיעוט או היעדר זרע יכולות להיות באיכות הזרע עצמו (למשל במקרים של חום) או סתימה מכנית של נתיב התנועה של הזרע מהאשך החוצה (ובין היתר במקרים של סילוק כירורגי של הערמונית או במקרים של בעיות הקשורות בסוכרת).

היבטים רגשיים

כשאישה או זוג מבקשים להביא תינוק/ת לעולם ואינם מצליחים, שכיח שמתעוררים רגשות עזים, שיכול להיות על כל הקשת החל בכעס, תסכול וקנאה בנשים אחרות או בזוגות אחרים, המשך בדיכאון, עצב ובושה, וכלה במתחים בין בני הזוג. רגשות אלו משפיעים על המאזן ההורמונלי, ולעתים נוצר מעגל קסמים שבו המכשול מגביר את עצמו יותר ויותר.

בחירת הטיפול והיעזרות ברפואה הסינית

מהאמור ברור שבמקרים שאישה או זוג מזהים בעיית פוריות, צריך לפנות לאבחון מקצועי. בגלל ריבוי הסיבות האפשריות למצב זה לא כדאי להתחיל “לירות באפלה”, כי מובן שלמשל (דוגמה קיצונית), אם הסיבה היא בבעיה מבנית של הגבר המחייבת התערבות כירורגית, אין טעם להתחיל בטיפול הורמונלי של האישה.
אם בתמונה המתקבלת בולטים גורמים של מאזן הורמונלי, של חילוף חומרים, של תפקודי איברים פנימיים שאינם מבניים, כלומר לא נחוצה התערבות כירורגית או בדומה לכך, אזי הרפואה הסינית יכולה להיות הבחירה הנכונה, שהרי היא מדגישה את האיזון הכללי בין התפקודים המנטליים, הרגשיים, הפיזיולוגיים והביולוגיים. אם הבעיה מורכבת יותר, כדאי לשלב פתרונות של הרפואה הסינית עם פתרונות של הרפואה המערבית, שכן חשוב מאוד שגם במקרים כגון התערבות כירורגית, ברוב המוחלט של המקרים נלווים לבעיה היבטים רגשיים עמוקים, שיש להם השפעה רבה על הנכונות הרגשית, ולכן גם ההורמונלית, של האישה או הזוג להיכנס להיריון. לכן תמיכה הוליסטית במערך החיים הנפשי-גופני של שני בני הזוג יכולה להיות קריטית גם להצלחה של טיפולים ברפואה הקונוונציונלית.

מאת

 שמעון פאול פרידלנדר

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות