פדיאטריה ברפואה הסינית

פדיאטריה ברפואה הסינית

ילדים מפתחים מחלות בתדירויות גבוהות יחסית ויכולים להגיב אליהם באופן עז ואף מוקצן אך בו בעת הם עשויים להחלים מהם באופן מהיר ופתאומי. כך הם ילדים, פתוחים, פשוטים ולעיתים קרובות רגישים יותר.

הילד אינו יחידה עצמאית והוא תלוי בהוריו או במטפליו ומושפע מהם באופן ישיר וגורף. כבר לפני אלפי שנים הייתה מוכרת האמירה בסין, שבכדי לטפל בילדים רצוי לטפל באם קודם כל. כפי שילדים מושפעים מהתזונה שניתנת להם בבית כך הם מושפעים וניזונים מהמצב הרגשי בבית. אם מודאגת וחרדה מעבירה לילדה רגשות אלו בין אם תרצה ובין אם לא. הילד סופג רגשות אלו והם יתנו ביטוי בגופו בדרך כלל בדרך של מחלה.

תהליך אבחון ילדים ברפואה הסינית

תהליך אבחון ילדים ברפואה הסינית הוא פשוט מחד, אך מורכב יותר מאידך. כפי שנאמר, הילד הוא יצור פחות מורכב וממוסך מהאדם הבוגר כך שקל יותר למצוא את המקור לתופעות הנצפות, אך יחד עם זאת האבחון וגם הטיפול צריכים להיעשות באופן מהיר יחסית ועל המטפל להישאר קשוב לתגובתיות של הילד. ברגע שהילד יתחיל לפתח תגובה שלילית כדאי למטפל לשנות גישה, אחרת עלולה להיווצר התנגדות אצל הילד ומשם הדרך תהיה מסובכת בהרבה. מכשול נוסף העומד בפני המטפל בזמן האבחון הוא התשאול, אותו אי אפשר להשיג מהילד אלא מההורים. ההורה ייתן גם אם מבלי דעת תשובות שאינן בהכרח אובייקטיביות או המשקפות את עולמו הפנימי של הילד, אלא יותר את עולמם שלהם. המטפל הרגיש יצטרך לעשות את ההפרדות הדרושות. 

 

מטפל הרוצה לטפל בהצלחה בילדים יצטרך למצוא דרכי תקשורת שונות במהות מאלו שיפתח עם המטופל הבוגר. הוא יידרש לעבוד באופן לא מילולי דרך משחק, אינטואיציה ויכולת התבוננות.
מטפל יכול להסתייע במאפיינים חיצוניים כגון גווני פנים, יציבה ושאר סימנים וכמובן בדיקת הדופק והלשון שיכולה לסייע רבות במציאת הנקודות המתאימות ביותר לדיקור.

 

התמחויות שונות

הטיפול

דיקור הסיני כדאי לו שיהיה בנקודות מועטות ככול האפשר. קודם כל, כדי לא להקשות על הילד וכמו כן מהסיבה שהמערכות של הילד פועלות ומגיבות מהר ובעוצמה ואין צורך בהפעלת נקודות רבות לשם יצירת אפקט ואף לעיתים יוכל הדבר לגרום לתגובתיות רבה מהרצוי.
רוב הילדים סובלים ממחלות הנובעות ממערכת העיכול או ממערכת הנשימה. ההסבר ברפואה הסינית לכך הוא שאלו המערכות האחרונות להתפתח ועל כן שני האיברים- הריאות והטחול -יהיו כנראה הרגישים ביותר בקרב ילדים.

מצבים שכיחים בפדיאטריה המטופלים ברפואה הסינית:

• דלקות אוזניים, דלקת עיניים, דלקת גרון- דלקות כרוניות, הצטברות נוזלים.
• בעיות נשימה- אסטמה, שיעול יבש או ליחתי, שיעול טורדני, ליחה כרונית.
• אלרגיות ונזלת כרונית.
• התקררויות חוזרות.
• דלקות ריאה.
• כאבי בטן וגזים בקרב תינוקות.
• אטופיק דרמטיטיס ושאר בעיות עור, פריחות, אקזמות.

לילדים ישנה תופעה מוכרת ומצערת של הופעה חוזרת ונשנית של מחלה הנגרמת מרגישות יתר של מערכת אחת או יותר. טיפול בדיקור בנקודות מעטות ושילוב עם פורמולות צמחים הוא טיפול יעיל ונפוץ במחלות אלו המאפשר בראש וראשונה לחזק את המערכת החיסונית של הילד על מנת להפחית את חזרתיות המחלות. חיזוק מערכת הנשימה, שיפור ספיגה במערכת העיכול, ייבוש ליחה, הרגעה ואיזון הם רק כמה מהיתרונות שניתן להשיג אצל ילדים על ידי טיפול ברפואה הסינית.

 

מאת

פרידלנדר פאול שמעון

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות