רפואה סינית ונוירופתיה

רפואה סינית ונוירופתיה

“נוירופתיה” (בכתיב תקני: “נירופתיה”) הוא “מונח מטרייה” שתחתיו ניתן למצוא שלל הפרעות בתפקודה של מערכת העצבים ההיקפית. הסטטיסטיקה של שכיחות המחלה מצביעה על שיעור של כ-7% מכלל האוכלוסייה, כלומר בממוצע סובל ממנה כאחד מכל 15 איש. הסימפטומים של הנוירופתיה יכולים להיות תחושתיים או תנועתיים:

הפרעות בתחושה (הפרעות “סנסוריות”): תחושות עור לא נעימות כגון כאבים, דקירות ועקיצות, שריפה, נימול וכו’ מתעוררות באופן ספונטני, כלומר שלא בתגובה לגירוי כלשהו, או בתגובה לגירוי שאמור להיות נעים או ניטרלי, כגון ליטוף או מגע רגיל של בד (בגד, מצעים). הפרעות כאלה מופיעות בעיקר באזורי הגוף הרחוקים מן המרכז (עמוד השדרה), כלומר כפות הרגליים והידיים, אבל הן יכולות להופיע גם בכל אזור אחר בגוף.

הפרעות בתנועה (הפרעות “מוטוריות”): שיבוש בהעברת הגירויים לשרירים על ידי העצבים המפעילים את שרירי השלד האחראים על התנועה. הפרעות כאלה יכולות לגרום להתכווצויות, לחולשה ולאבדן שליטה בתנועה. בדרך כלל הנוירופתיה גורמת להפרעות בשימוש ברגליים או בידיים. לכן התלונות השכיחות הן על קשיים בהליכה או בריצה (פגיעה בכוח ובשיווי המשקל) ובפעולות אחרות שבשבילן נדרשת הפעלת כוח ברגליים (נהיגה, עלייה במדרגות), או בפעולות שאדם עושה בידיים, כגון הרמה ונשיאה של משאות או שליטה בהגה (“מוטוריקה גסה”) וגם ב”מוטוריקה עדינה”, כגון כתיבה, רחיצת כלים, הפעלת יומיומית של חפצים, וכו’.

רבות הן הסיבות המוכרות לנוירופתיה, ומלבד זאת במקרים רבים לא מאתרים סיבה חד-משמעית. בין הסיבות השכיחות המוכרות ניתן לציין בעיקר חוסרים בחומרי בניין של הגוף, שמקורם יכול להיות בין היתר בנטייה גנטית, במחסור בוויטמינים, ובייחוד מקבוצת B, בתופעות לוואי של סוכרת, של אלכוהוליזם או של טיפולים תרופתיים אינטנסיביים (למשל טיפולים בגידולים ממאירים).

מהתיאור הקצר הזה של התמונה המורכבת מאוד, ברור שהנוירופתיה אינה מחלה עם גורמים או סימפטומים ממוקדים, אלא הפרעה כללית של האיזון במערכות גוף שונות. לכן לא מפתיע שדווקא בתחום זה הרפואה הסינית רושמת לזכותה הצלחות רבות, שהרי העיקרון שלה הוא לא לנטרל באופן שטחי וספציפי סימפטום כלשהו, אלא להציע סל טיפולים רבגוני המיועד להחזיר את הגוף והנפש לאיזון כללי, כלומר להחזיר לאיתנו את בסיס המערכת.

הטכניקות הרגילות בטיפול בנוירופתיה הן: דיקור סיני, דיקור בלייזר, פולסים חשמליים, צמחי מרפא וטווינא. על סל הטיפולים האישי של כל מטופל ועל האיזון בין הטכניקות השונות בתכנון המערך הטיפולי שלו אנו מחליטים על בסיס אבחון צרכיו האישיים.

מאת

שמעון פאול פרידלנדר

התמחויות שונות

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

שייך להתמחות