בעיות עיכול ברפואה הסינית

הרפואה הסינית מטפלת במגוון תופעות ומחלות של מערכת העיכול, בשילוב עם הרפואה הקונבנציונלית או באופן מלא. בין התופעות המטופלות נוכל למצוא:
• כאבי בטן ויציאות לא סדירות
• תסמונת המעי הרגיז
• כיב כיבה, דלקות כיבה ותריסריון
• נפיחות וגזים
• כאבי בטן אצל ילדים
• רפלוקס- בחילות וצרבות
• מחלות מעיים דלקתיות – קרוהן וקוליטיס
• טחורים

[contact_info]

בראי הרפואה הסינית, מערכת העיכול מושתתת על יסוד האדמה. האיבר המרכזי הקשור למערכת זו, הוא הטחול. הוא אחראי למנגנון חילוף החומרים ולמנגנון הרעב והשובע, משפיע על תהליך העיכול ועל הצורך במתוק וכן מקושר להשמנה.
תפקיד מערכת העיכול ברפואה הסינית הוא עיבוד החומרים הנכנסים לתוכה ובניית צ'י (= אנרגיית החיים בה הגוף משתמש לכל צרכיו ובין היתר לצורך פינוי הפסולת). מערכת לא תקינה ולא מאוזנת לא תייצר מספיק צ'י ודם ולמערכות הגוף לא יהיה מספיק אנרגיה לפעילות תקינה, כמו כן הפסולת תצטבר בגוף. אם אין מספיק צ'י, גם מערכת העיכול אינה מקבלת מספיק אנרגיה לתפקוד יעיל ובתורה אינה מייצרת עוד צ'י ונוצר מעגל אימה.
כאמור, אדם שמערכת העיכול שלו חלשה יסבול מחוסר צ'י ודם. איבריו יתפקדו באופן לא מאוזן וכתוצאה מכך עלולות להתפתח מחלות. הפסולת הנצברת בגופו תתבטא בהצטברות של ליחה עודפת. כאשר הטחול אינו מתפקד באופן תקין הוא מייצר כמויות רבות של ליחה במקום לייצר צ'י והאדם יחוש רעב מוגבר וצורך במזונות מתוקים. מזון מיותר ומתוק בשילוב עם ליחה הופך לשומן.
חולשת הטחול באה לידי ביטוי במגוון רחב מאוד של סימפטומים:
- אכילה לא מאוזנת- אכילה מרובה, אכילה בשעות הלילה, אכילה לאורך כל שעות היום, צורך
רב במתוק.
- בעיות עיכול- נפיחות הבטן , גזים, יציאות לא תקינות, שלשול ,טחורים, כאבים.
- הצטברות ליחה- בעור, בנשימה, בראש ובמערכת העיכול.
- תחושות כלליות- עייפות, חולשה, בעיות ריכוז, קנדידה, אנמיה.
- חולשה ברגליים ודליות.

הרגלי תזונה עלולים לגרום לחולשה של מערכת העיכול והטחול: אכילה של מזונות לא בריאים (כמו: מזון מעובד, סוכר לבן, קמח לבן, מוצרי חלב, מזון קר, מזון מתוק ועוד) , אכילה מהירה, לעיסה לא מספקת, אכילה בשעות הלילה, עישון ועוד. בנוסף, מחשבות מרובות, דאגות ומתח משפיעים גם כן לרעה על הטחול.
כאשר הטחול חלש והצ'י מועט האדם יחוש בחולשה, עייפות ומצב רוח ירוד. אכילת מזון עתיר פחמימות וסוכר בשילוב עם קפאין יספקו אנרגיה זמינה ומהירה וידמו מצב של התחזקות אך זו זמנית וקצרת מועד ומחלישה עוד יותר את הטחול.
מחקרים רבים הראו שדיקור הסיני יוצר אפקט משמעותי על הפעילות העצבית במעי, שיפור בתנועתיות הסדירה של המעי, הפחתה ברגישות יתר ואיזון החומציות בקיבה. כמו כן, דיקור משפר מצבים המאופיינים בבחילות והקאות הנובעים ממגוון סיבות כגון- פוסט ניתוח, הריון, טיפול תרופתי ועוד.

מאת פרידלנדר פאול שמעון